Docierają do nas informacje, że dostępne na rynku balustrady są w bardzo różnej cenie i nie wiadomo, jakie wybierać. Poza oczywistym kryterium stylistycznym rzecz jasna 😉 Należy się jednak zastanowić, co tak naprawdę jest dostępne na rynku i czego każdy oczekuje…

Weźmy bowiem choćby za przykład wędliny – jakże odmienne, ale też cyklicznie porównywane przez wielu z nas 🙂 Również są w najróżniejszych cenach. Jednak aby porównywać produkty rożnych producentów, trzeba porównywać podobną grupę tych produktów. Nie można porównywać szynki od producenta A z mortadelą od producenta B 😉

Wbrew pozorom określenie „balustrada” to jeszcze nie jest ta wąska grupa, którą należałoby porównywać. Trzeba się przyjrzeć cechom konkretnych balustrad, aby wiedzieć, czy porównuje się zbliżone produkty…

Jakie balustrady szklane mamy dostępne?

Otóż gama możliwości jest dosyć szeroka. Wszystko to za sprawą dość ogólnie sformułowanego zapisu w dokumencie, który określa, jakie balustrady szklane być powinny. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie raczej ogólnie traktuje szkło, które może stanowić balustradę. W § 298 można przeczytać: „1.
Balustrady przy schodach, pochylniach, portfenetrach, balkonach i loggiach nie powinny mieć ostro zakończonych elementów, a ich konstrukcja powinna zapewniać przeniesienie sił poziomych, określonych w Polskiej Normie dotyczącej podstawowych obciążeń technologicznych i montażowych. Wysokość i wypełnienie płaszczyzn pionowych powinny zapewniać skuteczną ochronę przed wypadnięciem osób. Szklane elementy balustrad powinny być wykonane ze szkła o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia, tłukącego się na drobne, nieostre odłamki.”

I to wszystko. Takie cechy, jakie opisano w rozporządzeniu, ma kilka rodzajów szkła. Może być to bowiem szkło hartowane, szkło laminowane lub szkło hartowane laminowane. Wiemy zatem już, co jest dostępne na rynku w zakresie szkła wykorzystywanego na balustrady.

A czego każdy oczekuje?

Balustrada ma zapewniać bezpieczeństwo przy użytkowaniu schodów, balkonów, tarasów, otwartych pięter czy antresoli. I tym głównie kieruje się zarówno zapis prawny, jak i każdy człowiek, który ma być posiadaczem wnętrza w balustradzie. Tego też oczekuje każdy z nas gdy przebywa lub korzysta z wnętrz z balustradami: w hotelach, restauracjach, urzędach, galeriach…

Aby zatem połączyć obie główne cechy szkła wykorzystywanego do balustrad, tj. ewentualne tłuczenie się na nieostre i drobne kawałki (dzięki czemu jest bezpieczniej) oraz sensu stricto bezpieczeństwo rekomendowane jest wykorzystanie do budowy balustrad szklanych szkła hartowanego i laminowanego jednocześnie. Niejako podwójna ochrona to gwarancja tego, że nie wydarzy się nieodwracalne…

Dzięki wykorzystaniu w balustradach szkła hartowanego mamy powierzchnię, która nie jest łatwa do uszkodzenia. Szkło hartowane jest odporne na uderzenia, a jeśli mimo wszystko ulegnie uszkodzeniu, pęka na drobne i nieostre kawałki. Jednak te kawałki spadają… Aby uniknąć takiej sytuacji, a dodatkowo wzmocnić konstrukcję szklaną, stosuje się laminację. Proces ten polega na połączeniu ze sobą dwóch tafli szkła (w przypadku balustrad jest to szkło hartowane) z folią, która jest między nimi. Dzięki temu nawet jeśli szkło hartowane ulegnie uszkodzeniu, drobne kawałki szkła pozostaną na miejscu przyklejone do folii. Minimalizuje się ryzyko skaleczeń, a nadal pozostaje ochrona przed wypadnięciem w przypadku uszkodzenia balustrady.

Szkło hartowane laminowane rekomenduje się do stosowania w balustradach całoszklanych, samonośnych. Są to te zabudowy, które posiadają głównie szkło i właśnie na taflę szkła przenoszona jest siła obciążeń zewnętrznych. Szkło jest montowane na uchwytach punktowych, czyli rotulach lub w profilu dolnym. Balustrady całoszklane dzięki zastosowaniu minimalnej ilości okuć zyskują minimalistyczny wygląd, elegancki oraz dyskretny design i uniwersalność.

Jedną taflę szkła można zastosować w balustradach, gdzie szkło jest wypełnieniem konstrukcji metalowej lub drewnianej. Oczywiście musi to być szkło hartowane. Siła obciążeń zewnętrznych kumuluje się wówczas na konstrukcji, szkło nie jest tak bardzo obciążone. Gdy zaś jednak szkło hartowane ulegnie uszkodzeniu, co prawda może wypaść z ram konstrukcji balustrady, jednak sama balustrada spełni rolę zabezpieczającą i osoba stojąca przy balustradzie będzie miała na odpowiedniej wysokości poziomą
ochronę przed wypadnięciem.

Nie bez powodu rekomenduje się taki wybór szkła do konkretnych rodzajów balustrad. Dyktuje to logika oraz troska o bezpieczeństwo użytkowania. Jednak wpływ na to ma również przyjrzenie się normom budowlanym stosowanym w innych krajach. W Niemczech, gdzie warunki atmosferyczne oraz rodzaj zabudowy jest bliźniaczy do naszych, przepisy o wiele bardziej szczegółowo podchodzą do wyboru szkła w budynkach.

Jest kilka dokumentów określających konieczność wyboru danego rodzaju materiału przy rożnego typu przeszkleniach w budownictwie w zależności od funkcji zabudowy. Dodatkowo same balustrady, czyli przeszklenia zabezpieczające przed wypadnięciem, podzielono jeszcze na kategorie uzależnione od rodzaju mocowania. Każda z tych kategorii ma określony typ szkła możliwy do zastosowania podczas budowy.

Biorąc pod uwagę zatem fakt, że wszyscy chcemy, aby balustrada skutecznie chroniła przed wypadnięciem, warto do ogólnych polskich zapisów budowlanych dołożyć zdrowy rozsądek i skorzystać ze szczegółowych niemieckich wymogów. Właśnie dlatego rekomenduje się stosowanie do balustrad samonośnych podwójnego szkła laminowanego i właśnie dlatego my zawsze będziemy proponować Wam bezpieczne rozwiązania dla domu.

Kategorie: wpisy

Call Now Button