Język angielski wdziera się z własnej woli do naszego języka, ale czasem jest też zapraszany przez nas samych. Fakt, że na całym świecie coraz więcej osób mówi w tym języku sprawia, że niektóre rzeczy, zjawiska czy procesy łatwiej nazwać angielskim określeniem, które niekiedy jest pojemniejsze…
Szkło ornamentowe Master Soft mogłoby zostać nazwane po polsku… Szkło miękkie? Szkło delikatne? Szkło łagodne? Określenie soft zdaje się być najbardziej trafnym i pojemnym…
Szkło ornamentowe ma swoich licznych zwolenników. Przepuszcza światło, zdobi, ale jednocześnie pozwala zachować intymność, zasłania dla oczu to, co zasłonięte być powinno.
Master Soft jest zaś wyjątkowe spośród bogatej oferty szkieł ornamentowych. Wzór jest nawiązaniem do technologii 3D. Głęboko żłobione romby pozwalają na rozproszenie światła. Dzięki temu w pomieszczeniu, w którym zastosuje się szkło Master Soft, można obserwować grę światła i cienia, nieregularność i jednocześnie brak ostrości – zarówno w sensie braku wyraźnego widzenia poprzez szkło jak i w sensie braku ostrych krawędzi wzoru.
Ten rodzaj szkła wybierany jest najczęściej do stworzenia drzwi szklanych w miejscach, gdzie ma przenikać światło. Są to najróżniejsze schowki w korytarzach, zabudowy wnęki z pralką czy suszarką w łazience, garderoby czy całe pomieszczenia: łazienki i biura. Szkło ornamentowe Master Soft z powodzeniem spełnia się również jako przeszklenie prysznicowe np. w zabudowie walk in.
Przepuszczalność światła w takim szkle mieści się w zakresie 84-86 %. Światło zatem przenika dość dobrze przez szklaną taflę, jednak dzięki zastosowaniu wzoru ornamentowego, jest rozproszone i uniemożliwia zobaczenie wyraźnego obrazu za szklaną zabudową.
Proces powstawanie szkła ornamentowego jest równie ciekawy jak i samo szkło. Wzór uzyskuje się dzięki walcowaniu półpłynnej masy szklanej specjalnymi grawerowanymi cylindrami. W wyniku tego uzyskuje się taflę szkła z grawerowanym wzorem z jednej strony, a z gładką powierzchnią z drugiej strony. Umożliwia to zastosowanie szkła z ornamentem w przestrzeni prysznicowej, w stałym kontakcie z wodą. Szkło montuje się bowiem gładką stroną do wewnętrznej części prysznica.
Szkło Master Soft jest dostępne w taflach o grubości 4 mm oraz 8 mm. Można je poddawać najróżniejszym obróbkom, tj. szlifować, hartować czy malować. Dzięki temu poszerza się zakres możliwości zastosowania takiego szkła do różnych rodzajów zabudowy, również jako okładzina ścienna.
Wzór ten został nagrodzony w konkursie Red Dot Award w 2015 roku przez naukowców, projektantów i dziennikarzy. Nagroda Czerwonej Kropki jest dla produktów i firm wyróżniających się pod względem projektowym i wzorniczym. Przyznawana co roku przez Design Zentrum Nordhein Westfale. Szkło ornamentowe Master Soft zostało wyróżnione za design, ergonomię i funkcjonalność. Warto zatem zaufać znawcom i choćby zastanowić się, czy to, czego szukamy do naszego wnętrza, to nie jest właśnie szkło Master Soft…